Příušnice – příznaky, léčba a očkování

Příušnice jsou infekční virové onemocnění, které postihuje zejména příušní slinné žlázy. Příušnicemi se mohou nakazit děti od dvou let, v méně případech také dospělí.

A jak probíhá nákaza? Velmi jednoduše, jestliže jste delší dobu s nakaženou osobou, nemoc se přenese vzduchem. Dále je také možný přenos slinami nebo formou nakažených předmětů, se kterými přišla infikovaná osoba do styku. Inkubační doba při nakažení bývá zhruba 16 až 25 dní. Jistou výhodou ale je, že po prodělání nemoci, jste již do konce života imunní.

Příušnice příznaky

Příušnice se projevují nejprve bolestmi hlavy, únavou a vysokými teplotami, postupně se přidává bolestivé zduření jedné nebo více slinných žláz (příušních, podčelistních, nebo podjazykových).

Infekce u dětí většinou probíhá bez dalších komplikací, s vyšším věkem se ale nemoc častěji komplikuje zánětem centrální nervové soustavy (encefalitida, meningitida), slinivky břišní a nebo zánětem pohlavních žláz.

Trvalým následkem onemocnění pak může být ztráta sluchu a u mužů dokonce neplodnost.

Příušnice léčba

Při léčbě se doporučuje klid na lůžku, pacientovi se podávají antipyretika (Ibalgin, Ibuprofen, Panadol, Paralen), je nasazena nedráždivá dieta a zvýšený přísun tekutin.

Bylinky 

Bolest v krku může omezit kloktání heřmánku, na teplotu se doporučuje čaj z květů černého bezu nebo lípy.

Homeopatika

Po konzultaci s lékařem může pacient užívat také homeopatika.

Příušnice u těhotných žen

Nemoc není závažná, ale je nutné o ní informovat svého gynekologa.

Kdy navštívit lékaře?

Při objevení zvětšených žláz za ušima a při vysoké teplotě, se doporučuje vyhledat pomoc ošetřujícího lékaře.
Jestliže lékař diagnostikoval příušnice, je nezbytně nutná karanténa, při které pacient nesmí vycházet z domu. Neměl by být ani ve styku s ostatními členy rodiny aby nedošlo k nákaze.

Lékaři při příušnicích obvykle pacientům předepisují protizánětlivé léky, které sníží horečky a bolesti. V závažných případech je pak nutná hospitalizace v nemocnici.

Prevence

Nejlepší prevencí je jednoznačně očkování.

V České republice je očkování proti příušnicím povinné v rámci kombinované vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se od 15. měsíce věku dítěte. Za 6–10 měsíců od první dávky se dítě přeočkovává podruhé. Očkování sice od nemoci zcela nezachrání, ale nemoc má pak lehčí průběh. Očkovat se mohou nechat také dospělí, kteří nemoc neprodělali.

Hledáte jiné nemoci?

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení.

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.