Těsto na chléb neboli upečte si domácí chleba z droždí

domácí chleba z droždí

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/248079/virtual/www/wp-content/themes/pestry-jidelnicek/single.php on line 149

Ingredience na 1 porci

Mouka hladká1000 g
Voda2 sklenice
Sůl20 špetek
Kmín20 špetek
Čerstvé droždí42 g
Olej slunečnicový2 lžíce
Cukr bílý5 g
Vejce1 kus

Vytvoření kvásku

1

Rozdrolte droždí do vlažné vody spolu s cukrem a nechte kynout.

Příprava chleba

1

Promíchejte mouku sůl, kmín, olej a vzniklý kvásek.

2

Ze směsi vypracujte hladké těsto a nechte ho v teple pod utěrkou nakynout - asi 45 min.

3

Po nakynutí těsto vytvarujte, nařízněte na povrchu a potřete vejcem.

4

Chléb posypte solí a kmínem a pečte v troubě na 225°C na vymazaném plechu. Doba pečení se liší podle druhu trouby, obvykle je to 45 minut až 1 hodina. 

Chléb a pomazánky na chlebíčky

Není nad to, připravit si k víkendové snídani domácí chleba recept. Domácí chleba z droždí potěší vaše chuťové pohárky a navíc ještě provoní celý byt. Recept domácí chleba z droždí se dědí po generacích. I když je možné koupit dobrý kmínový chléb či těsto na chleba v pekařství, tak na ten domácí prostě nemá. Následovat jednoduchý domácí chleba recept navíc není nic těžkého a zvládne to každý. Čerstvý chléb může být skvělou přílohou například ke grilování nebo na něj můžete namazat pomazánky na chlebíčky a vytvořit tak chutné jednohubky.

Pokud se ptáte, jak připravit zdravé pomazánky na chlebíčky, odpověď je velmi snadná. Častokrát stačí majonézu vyměnit za gervais nebo tvaroh s jogurtem a pažitkou. Mezi nejoblíbenější pomazánky na chlebíčky patří zcela jistě vajíčková a dále šunková či luštěninová. Do pomazánky na chlebíčky je žádoucí přidat nějakou tu bylinku pro oživení, například pažitku, oregano či bazalku. Můžete také přistrouhat mrkev nebo celer.

Jaterní dieta a zdravý životní styl

Takto připravené pomazánky na chlebíčky jsou vhodné i při držení diety, ať už je to jaterní dieta nebo jen chcete dodržovat vyvážený pestrý jídelníček. Jaterní dieta má pro tělo blahodárné účinky i pokud netrpíte onemocněním jater. Tento vytížený a důležitý orgán našeho těla si totiž zaslouží jednou za čas pořádný odpočinek. Díky jaterní dietě zregeneruje a může tak správně fungovat co nejdéle. Jaterní dieta je v principu velmi podobná jiným dietám. Spočívá ve zvýšené konzumaci čerstvých nezpracovaných potravin, zejména zeleniny a ovoce. Dále ve vyřazení alkoholu i velmi tučného jídla a naopak zařazení pohybu na čerstvém vzduchu. Proto je vhodné jaterní dietu občas zařadit v rámci zdravého životního stylu.

Postup přípravy recept domácí chleba

Recept na chleba z droždí začíná tím, že si do vlažné vody dáme kostku cukru, rozdrolíme v ní droždí a necháme ho nakynout. Do mísy dáme mouku, sůl, kmín a promícháme. Přidáme olej a kvásek z vody a droždí. Vypracujeme hladké těsto na chleba, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout asi 45 minut. Pak těsto na chleba propracujeme a vytvarujeme z něj bochník. Plech vymastíme sádlem, na něj položíme bochánek a necháme přikrytý utěrkou opět kynout, asi 30 minut. Předehřejeme troubu na 225°C, bochánek na povrchu třikrát nařízneme ostrým nožem, potřeme vodou (nebo rozšlehaným vejcem) a posypeme kmínem, dáme péct do spodní části trouby na 15 minut, potom teplotu snížíme na 200°C a dopečeme asi 35 minut. Takto připravený chléb vám přijde vhod pokud rádi připravujete studené předkrmy. Domácí chléb si můžete zamrazit a tím pádem budou vaše studené předkrmy vždy chutnat čerstvě.

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 775.671 Kj

Bílkoviny20.3 g
Sacharidy7.2 g
Sacharidy z cukrů5.02 g
Tuky7.45 g
Nasycené mastné kyseliny (z tuků)1.55 g
Cholesterol0.2 g
Vláknina6.03 g
Sodík0.07 g
Vápník0.03 g

Alergeny

  • Obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich
  • Vejce a výrobky z nich

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.