Rýžová dieta
Skutečně zázračná rýže
Proč je pro náš organismus a pro jeho detoxikaci rýže tak vhodná? Obsahuje nejvíce rostlinných bílkovin ze všech obilnin, vitaminy B1, B2, B3, vitamin E, stopy draslíku, fosforu, křemíku, zinek, vápník, hořčík, selen a vlákninu. Je zdrojem glukanu, který podporuje celý imunitní systém.
Obsahuje slizotvorné látky, které blahodárně působí při zažívacích potížích a střevních onemocněních. Nejdůležitější ovšem je, že rýže tělu dodává kyselinu glukuronovou, podporující přirozenou detoxikaci organismu. Tato kyselina zlepšuje činnost střev, stabilizuje hladinu cukru v krvi a stimuluje spalování tuků.
Základní pravidla rýžové diety
Základem jídelníčku při této dietě je samozřejmě rýže. Můžete si dopřát všechny její druhy, kromě bílé. Vhodná je rýže celozrnná, jasmínová, natural, basmati a všechny její další druhy s glykemickým indexem pod 55. Nemůžete jí však sníst, kolik chcete. Denní dávka je 200 až 250 gramů pro ženy, muži mohou zkonzumovat 250 až 300 gramů neuvařené rýže, rozdělené do pěti porcí.
První den se smí jíst pouze rýže. V tento den dochází k očistě organismu. Další den můžete postupně přidat zeleninu a od třetího dne i maso, bylinky a ovoce, od čtvrtého dne jsou dovoleny i kysané mléčné výrobky. Vše dietní! Rýži vařte v neosolené vodě, tuky jsou zcela zakázány.
Nezapomínejte na pitný režim. Vypít byste měli 2,5 litru neslazené vody bez bublinek. Tato dieta je opravdu přísná, držte ji tedy po dobu maximálně deseti dní! Během této doby dojde k váhovému úbytku kolem tří kilogramů, ale především k důkladné detoxikaci organismu.
Výhody rýžové diety
Jako každý výrazný zásah do organismu, taktéž rýžová dieta má kromě výhod celou řadu nevýhod. Nejprve si připomeňme její pozitivní efekty:
- detoxikace těla,
- rychlý úbytek hmotnosti,
- snížení hladiny cholesterolu,
- odkyselení organismu
K rýžové dietě patří i nevýhody
Pozor na několik negativních projevů rýžové diety, které však nejsou ve srovnání s jejími klady nijak zásadní a lze se s nimi vyrovnat:
- jednotvárnost jídelníčku,
- úbytek svalové hmoty,
- riziko jo-jo efektu
Jídelníček na tři dny
Toto je příklad jídelníčku, který si můžete upravit podle sebe. Nezapomínejte ale dodržovat výše uvedená pravidla, které rýžová dieta má. Rýži můžete zvolit jakoukoli dle chuti, kromě klasické bílé, průmyslově upravené.
První den
- Snídaně: 50 gramů mléčné rýže,
- Svačina: 40 gramů rýže,
- Oběd: 50 gramů rýže,
- Svačina: 40 gramů rýže,
- Večeře: 50 gramů rýže
Druhý den
- Snídaně: 50 gramů mléčné rýže,
- Svačina: 40 gramů rýže,
- Oběd: 50 gramů rýže a dušená zelenina,
- Svačina: 40 gramů rýže,
- Večeře: 50 gramů rýže a zeleninový salát
Třetí den
- Snídaně: 50 gramů mléčné rýže se strouhaným jablkem,
- Svačina: 40 gramů rýže,
- Oběd: rýžový nákyp připravený z 50 gramů rýže,
- Svačina: sushi se 40 gramy rýže,
- Večeře: 50 gramů rýže s bylinkami a krůtím masem
Recept na dietní rýžový nákyp
Pro přípravu jedné porce dietního rýžového nákupu potřebujete 50 gramů rýže natural, dvojnásobné množství vody, půl šálku sušeného nepřislazeného ovoce a skořici. Rýži, ovoce a skořici smícháte, nasypete do nádoby vhodné do trouby a zalijete vroucí vodou. Po přiklopení pečete 30 minut v troubě vyhřáté na 200 stupňů.
Rýžová dieta je finančně nenáročným způsobem, jak rychle zhubnout pár kil a jak si pročistit organismus. Nehladoví se při ní a jí se pravidelně. Jedná se ovšem o jednostranně zaměřenou stravu a nelze ji držet dlouhodobě. Díky podpoře imunity je vhodné držet ji v podzimních a zimních měsících, kdy je náš organismus vystaven celé řadě virů.