Semínka: Superpotravina, se kterou se skvěle hubne
V posledních letech se velké oblibě mezi lidmi těší tzv. superpotraviny, tedy takové potraviny, které mají vysokou výživovou hodnotu a pro lidský organismus jsou velmi přínosné. Do této kategorie patří i semínka. Jejich kouzlo objevila spousta lidí. Jaké druhy semínek máme k dispozici, co obsahují a jak je můžeme v kuchyni zužitkovat?
Regulace hladiny cholesterolu i úklid střev
Obecně můžeme říci, že většina semínek obsahuje hodně polynenasycených mastných kyselin (omega-3), tedy těch zdravých kyselin, které tak statečně upravují naši zvýšenou hladinu cholesterolu, s níž se vlivem nevhodného životního stylu potýká spousta z nás.
Jestli je něco, v čem je vláknina zastoupená ve velkém množství, jsou to chia semínka. Vláknina funguje jako úspěšný čistič trávicí soustavy. Pokud tedy chcete zajistit pravidelný úklid žaludku a střev, semínka vám ho velmi dobře obstarají. Bez nadsázky je můžeme nazvat také chytrým jídlem. Jako máme chytré telefony a další chytré věci, možná jste už někde narazili i na pojem brainfood. Jedná se o potraviny, které pomáhají vyživovat a regenerovat mozkovou tkáň, jsou přínosem pro nervovou soustavu. Dále vlákninu obsahuje také maca peruánská, která se taktéž řadí mezi superpotraviny. Pomoci nám může maca peruánská s úzkostmi, depresemi nebo posílí imunitu.
Jak se dají semínka využít v kuchyni?
Můžete si je například nasypat do misky a mlsat. Jedná se o mnohem zdravější svačinku, než kdybyste si do misky nasypali chipsy. Pokud vás jeden druh semínek brzy omrzí, můžete si buď koupit, nebo sami připravit směs semínek. Mlsání pak nebude tak jednotvárné a dostanete se semínky do těla spoustu různorodých živin. Můžete je ve směsích klidně kombinovat třeba i s oříšky.
Kromě toho se dají semínka využívat při pečení. Můžete jimi sypat rohlíky, housky, chléb, nebo je klidně i přimíchat rovnou do těsta. Dodají pečivu další chuť, díky vláknině vás ještě lépe zasytí. Také mohou být součástí müsli. Klidně si připravte třeba vlastní granolu nebo upečte müsli tyčinky s vysokým obsahem semínek. Pokud chcete nějak ozvláštnit jogurt, tvaroh, nebo teplé mléko k snídani či svačině, můžete si semínka přidat i do těchto mléčných výrobků. Kromě toho se různé druhy semínek stávají součástí zeleninových salátů. Velmi populární smoothie koktejly také obsahují semínka. Z namočených a rozmixovaných semínek se dá například připravit i chutná pomazánka na celozrnný chléb či rohlík.
Užitečné jsou i při hubnutí
Pozitivních vlastností semínek můžete využít i při hubnutí. Právě díky vysokému obsahu vlákniny zasytí, takže získáte pocit plnosti žaludku a přitom se nepřejíte žádných tučných čí sladkých pokrmů. Navíc fungují jako startér metabolismu, vyčistí trávicí soustavu a tím napomáhají vstřebávání živin ve střevech.
Vzhledem k pestré škále minerálů, vitamínů a dostatečném obsahu tuků, bílkovin i sacharidů se hodí nouzově jako náhrada stravy, například na cestách, když nemůžete jíst. Je ale důležité semínka dobře kousat, aby se z nich uvolnily obsažené živiny. Organismus jimi dostatečně zasytíte a nestrádá nedostatkem živin, proto se hladovění negativně nepromítá do štíhlé linie. Semínka můžete koupit v e-shopech, v prodejnách zdravé výživy, ale mnohdy i v supermarketech. Vyzkoušejte je.
Jaké druhy na našem trhu najdete?
Chia semínka: Tato semínka pochází z rostliny šalvěje hispánské. 30 % obsahu tvoří olej, především omega-3 mastné nenasycené kyseliny, dále jsou zde bílkoviny a vlákniny. Například je v nich trojnásobek železa než ve špenátu, pětinásobek vápníku v porovnání s mlékem, nebo patnáctinásobek hořčíku proti brokolici. Kromě toho v chia najdete i zinek, draslík nebo fosfor. Nechybí ani vitamíny, zejména A, B1, B2, B3, B9 a B12. Aztékům stačila hrst těchto semínek a získali z nich energii na celý den. Semínka totiž dokážou nabobtnáním zvyšovat objem.
Konopná semínka: Mají obrovskou výhodu, že neobsahují lepek, proto se hodí i pro lidi, kteří dodržují bezlepkovou dietu. Najdete v nich celkem 20 aminokyselin, a to včetně 8 esenciálních kyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Zhruba 25 % obsahu tvoří bílkoviny, 31 % tuky a přibližně 34 % připadá na uhlohydráty. Jsou bez diskuse vitamínovou bombou, protože v nich najdete vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E, PP. Kromě toho je v nich hned celé spektrum minerálů od železa, hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu, zinku, jódu, chromu, stříbra až po lithium a síru.
Slunečnicová semínka patří mezi základní potraviny. Jde o domácí potravinu pěstovanou v Evropě po dlouhá tisíciletí (odhadem až 5000 let). Například ruští vojáci údajně mívali s sebou pytlíky se slunečnicovými semeny jako železnou zásobu a díky nim dokázali přežít během války i velmi nepříznivé podmínky. Narazíte v nich na bílkoviny, sacharidy i tuky, vitamíny B1, B3, B6 a E, PP, z minerálů například na hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, selen, mangan. Nechybí aminokyseliny včetně tryptofanu, který podporuje tvorbu hormonu štěstí, tedy serotoninu. Bohužel neobsahují prakticky žádný vitamín A a C, ale za to jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu E.
Sezamová semínka jsou doslova nabitá vitamíny A, B1, B2, B3 a B15 (antistresový vitamín). Jejich součástí je i pestrý koktejl vitamínů zahrnující například železo, hořčík, draslík, vápník, fosfor, zinek, selen, mangan.
Lněná semínka na sebe dokážou navázat hodně vody a nabobtnají. Podobají se tak chia semínkům. Mají vysoký obsah omega-3 mastných nenasycených kyselin. Zároveň v něm najdete hodně lignanů, kterých je zde až 80 krát víc než v jiných zdrojích. Samozřejmě jde o zásobárnu vitamínů, především B1, B2, B3, B5, B6 a E. Z minerálů zde najdete hořčík, draslík, měď, zinek, železo.
Dýňová semínka patří mezi jeden z nejvýznamnějších přírodních zdrojů zinku. Kromě toho je v nich hodně omega-3 mastných kyselin. Z vitamínů se můžete těšit především na velké porce A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, D a E. Pestrou škálu minerálů tvoří hlavně zmiňovaný zinek, dále draslík, vápník, železo, měď, mangan, selen, fosfor.