Skryté cukry v potravinách
Je pochopitelné, že tyto skupiny potravin vyloučíme ze stravy jako první. Jenže cukry obsahuje ještě celá řada dalších potravin, u kterých bychom to nečekali. Právě na takové potraviny si ale musíte dát při hubnutí pozor. Jejich konzumace vám může proces shazování kilogramů zarazit.
Různá převtělení cukru
Vždy se při nákupech v supermarketech zajímejte o obsah cukru v potravinách. Pečlivě čtěte etikety potravin a kromě slova sacharidy věnujte pozornost i dalším pojmům jako glukóza, fruktózy, sacharóza, dextróza (starší název označující glukózu), melasa, med, javorový sirup, rýžový sirup, třtinový cukr, med… Jedná se samozřejmě o jiné převtělení cukru.
V případě, že daná potravina obsahuje velké množství některé z těchto látek (obsahy s nejvyšším podílem jsou vždy na etiketách na začátku seznamu), vyhněte se jí, nebo jí používejte jenom trošku.
Vynechávání sacharidů je v poslední době velmi populární v nejrůznějších redukčních dietách. I když se zrovna nechystáte zhubnout, zařadit do jídelníčku potraviny bez sacharidů ve větším množství je vždycky dobrý nápad.
Ovoce je zrádné
Rozhodně byste si měli dopřávat dostatek ovoce, protože je vynikající zásobárnou vitamínů. Ovšem pokud hubnete, zacházejte s ovocem opatrně. I ono obsahuje velký podíl cukru.
Velmi nebezpečné je v tomto směru hroznové víno a banány. Ty mají procentuální podíl cukru nejvyšší, a proto na ně raději zapomeňte. Třeba i citrusy mají určitý podíl cukru. Pozor tedy na skryté cukry v ovoci. Jezte ovoce jedině dopoledne, kdy tělo nejlépe spaluje. Naopak mezi potraviny bez sacharidů patří vlastně veškerá zelenina, sázkou na jistotu je ta zelená.
Pozor na dresinky a omáčky
Dochucovadla jako třeba salátové dresinky nebo různé exotické omáčky na těstoviny či maso v podobě polotovaru také mívají vysoký obsah cukru, i když byste ho zde nepředpokládali. Po dobu diet se jich vyvarujte a raději si připravte dresink nebo omáčku doma podle svého dietního receptu. Za základ přitom můžete brát nízkotučné jogurty a dochucovat je různými způsoby, například bylinkami.
Jogurty také nejsou bez nebezpečí
Mléčné výrobky, tedy jogurty, jogurtové nápoje s příchutěmi, past na vaši linii hledejte i v nich. Klasické jogurty a mléčné nápoje s ovocem obsahují hodně cukru. Proto raději sáhněte po bílém jogurtu nebo neochuceném mléku.
Ovšem pozor i na nízkotučné jogurty. Snížený obsah tuku ještě neznamená, že je zde málo sacharidů. Někdy se totiž do nich přidávají škroby, které jsou svojí chemickou strukturou vlastně polysacharidy. I light jogurty proto mohou vašemu tělu dodat prakticky stejnou porci energie jako jejich klasičtí bratříčci. Tedy velmi pečlivě vybírejte. Jakmile vyberete ten správný, s minimem tuku i cukru, můžete si pak do něj přidat čerstvé ovoce doma.
Šťávy pouze nedoslazované
Ovocné šťávy jsou výborné. Dostáváte do svého těla vitamíny. Přečtěte si ale etiketu, zda na ní je nedoslazované. Pokud ne, jděte o dům dál. Přidávání cukru do džusů a šťáv je stará bolest, která z nich dělá sladkou bombu. To nám umí úspěšné hubnutí pěkně zkomplikovat. Proto raději pijte přírodní mošty, případně čistou pramenitou vodu s pár kapkami citronové šťávy.
Nahrazujte jedině přírodou
Náhražkové potraviny také mohou obsahovat v nějaké podobě cukr nebo umělá sladidla. Vhodnější je sáhnout po medu nebo vybrat přírodní dochucovadla jako vanilka, skořice, kakao, různá koření a bylinky.
Pozor na absťák
Ohledně snižování skrytých cukrů ve stravě je také třeba upozornit na jednu věc. Účinně podíl omezujte, ale vždy byste to měli dělat postupně, nikoli nárazově vyloučit všechno. Jinak vás může přepadnout absťák s abnormální chutí na sladké a sníte všechny sladkosti v okolí. To je pro vaše hubnutí mnohem škodlivější, než někde přehlédnout trochu skrytého cukru.
Skryté cukry můžete odbourávat pomocí nástupu konzumace proteinů a zdravých tuků. Ty účinně oddálí pocity hladu.