Sója: prospívá, nebo škodí
Dobrého stačí málo a jestliže se budete tohoto přísloví držet, tak sója do zdravého a pestrého jídelníčku určitě patří, ale má svá ale!
Mnozí, zejména vegetariáni či vegani, vidí v sóji zdravou náhražku živočišných produktů – masa, mléka, jogurtů, sýrů apod. Naopak její odpůrci bijí na poplach. Tvrdí, že sója může narušit metabolismus, způsobit předčasné dospívání, neplodnost a dokonce rakovinu. Tak kdo má pravdu?
Sója patří do skupiny luštěnin a je plná výživných látek jako jsou železo, vápník, hořčík, lecitin a další cenné látky. Mimo to je také významným zdrojem bílkovin s kompletním aminokyselinovým spektrem. I přes tyto a další výhody se najdou lidé, kteří nedoporučují její konzumaci protože:
Sója je geneticky modifikovaná
Geneticky modifikování sója není výmysl, setkat se s ní ale můžete leda při cestování do vzdálených krajin. Pěstuje se totiž například v Americe, u nás nikoli. Důvěřuj ale prověřuj! Raději tak vždy zkontrolujte obal a vybírejte sójové produkty, které jsou označené jako geneticky nemodifikované. Jestliže ale kupujete produkty lokální produkce, nemusíte se ničeho obávat, lokální výběr produktů ze sóji je u nás opravdu bohatý.
Sója obsahuje hormony
Sója neobsahuje lidský hormon estrogen, jak si někteří myslí, ale fytoestrogen. Fytoestrogen je rostlinná obdoba estrogenu a jak se můžete dočíst, tak fytoestrogen nepracuje stejně jako estrogen. Nesnižuje tak množství testosteronu v těle a ani nenavyšuje množství estrogenu, tudíž neplodnost ani „chlapská prsa“ při konzumaci sóji s mírou nehrozí. Lékařské studie naopak zjistily, že fytoestrogeny v těle blokují estrogen.
Při rozumné konzumaci sóji se zkrátka nemusíte ničeho bát, naopak můžete vašemu zdraví díky sóji prospět. Jestliže vás opravdu tíží příjem hormonů ze stravy nebo vody, pak se místo tofu zaměřte raději na kravské mléko, vejce a maso.
Všechny tyto potraviny obsahují hormony a to hormony stejné jako máme uvnitř těla my, ne jejich rostlinnou obdobu. Nejvíc takových hormonů do našeho těla přijmeme z mléka a výrobků z něj.
Sója obsahuje antinutriční látky
Další výhrada vůči sóji je vysoký obsah nevhodných látek v ní. A ano, skutečně v ní můžeme najít větší obsah antinutričních látek, které snižují stravitelnost bílkovin v sóji obsažených. Rovněž v ní najdeme toxické látky jako je kyselina fytonová, ta snižuje využitelnost minerálů. Účinky všech těchto látek se ale snižují technologickým zpracováním – máčením, krájením, vařením a dalšími úpravami. Po těchto úpravách je obsah zmíněných látek v sóje zanedbatelný. Stačí se tak vyvarovat konzumaci syrových sójových bobů.
Sortiment sójových produktů
Sójových produktů je mnoho a také mezi nimi existuj kvalitativní rozdíl. Nejideálnější je konzumovat sóju fermentovanou (kvašenou). Takto upravená sója je pro tělo lépe stravitelná, při procesu fermentace se totiž rozloží antinutriční látky. Obecně mají fermentované potraviny větší přínos pro zdraví.
Mezi tyto produkty se řadí tempeh, natto, miso a sójová omáčka – tradiční asijské produkty. U sójové omáčky si dejte pozor na kvalitu – vhodnější jsou omáčky Shoyu a Tamari. Za fermentovanými produkty je tradiční nefermentovaný a asi také nejznámější produkt tofu. Tofu se vyrábí srážením stejně jako sýry a je také vhodným produktem ze sóji. Dále můžeme na pultech obchodů vidět poměrně novodobé produkty ze sóji – sójové mléko, sýry, jogurty a úplně poslední kategorií je sója ve formě sójového masa, párků, salámů a podobných produktů. Produkty z poslední kategorie byste měli konzumovat střídmě a s rozumem.
Kdo by měl sóju raději vynechat?
Jediná opravdu problémová látka je kyselina šťavelová, která se podílí na vytváření ledvinových kamenů a sója tak není vhodná pro osoby, kteří jsou náchylní na ledvinové kameny. Stejně tak se sója nedoporučuje pro ty, kteří trpí hopyfunkcí štítné žlázy a samozřejmě pro alergiky. Sója a výrobny z ní jsou rozšířené hojně mezi vegetariány a vegany. Jestliže sympatizujete s těmi (nejen) stravovacími návyky, tak nemusíte zoufat! Takto upravený způsob stravování se dá udržovat i bez sójových výrobků.