Syfilis – příznaky, léčba a prevence

Syfilis je onemocnějí vyskytující se po celém světě. Jeho projevy čítají pestrou škálu příznaků a to především na pohlavních orgánech, dále bývá napaden také kardiovaskulární systém, pohybová a centrální nervová soustava. Pro nemoc je charakteristické střídání příznakového a bezpříznakového období, kdy se nemocný cítí lépe.

Syfilis příznaky

Příznaky syfilidy se dělí do vývojových stádií postupujících v časovém rozestupu od prvotních projevů začínajícího onemocnění.

PRIMÁRNÍ STÁDIUM – první stádium začíná vznikem rudého, ale obvykle nebolestivého vředu, který se objevuje nejčastěji v oblasti genitálií, konečníku nebo v ojedinělých případech na ústech, popřípadě také v krku na mandlích. Nejprve je vřed v podobě drobného pupínku, ten se následně mění na tvrdý vřed.

Po týdnu od prvního projevu dochází v oblasti infekce ke zduření mízních uzlin. Vřed následně do 6 týdnů mizí a nemoc se dostává do druhé fáze.

SEKUNDÁRNÍ FÁZE – spočívá v šíření infekce mízními uzlinami do celého těla. Její projevy se objevují nejčastěji po devíti týdnech od začátku onemocnění. Objevuje se červená vyrážka na trupu, pažích nebo v ústech, která nesvědí, bývá ohraničená a v uskupení. V případě výskytu vyrážky ve vlasech může dojít i k jejich následnému vypadávání.

LATENTNÍ FÁZE – v případě, že se syfilis v prvních dvou stádiích neléčí, do dvou let zmizí viditelné příznaky a nemoc přejde do latentní fáze. Ta je charakteristická mírnými projevy, nebo je zcela bez příznaků. V latentní fázi je nakažlivost pro okolí mnohem nižší, než v ostatních stádiích onemocnění, syfilis však stále poškozuje organismus nemocného.

Latentní období končí zhruba po 10‒20 letech.

TERCIÁRNÍ FÁZE – Jestliže nemoc postoupí až do terciárního stádia, vrátí se opět aktivní projevy. Ty čítají především neurologické a kardiovaskulární symptomy. Typický je výskyt gummaty (červenofialová ložiska na postižených místech) způsobené typem chronického zánětu. Ložiska mohou vředovatět, vylučovat hnis a jejich výskyt ve spojení s poškozením nervových tkání a orgánů často vyústí v psychologické problémy – poruchy řeči nebo demenci.

Léčba

Po stanovení diagnózy je lékařem nasazena léčba antibiotiky – nejčastěji Penicilinen. Délka léčby a její intenzita je závislá na včasné diagnostice nemoci. Antibiotikum je vpichováno do svalu, v některých případech je nutná hospitalizace na infekčním oddělení.

V obou případech je během celé antibiotické léčby pacient bedlivě sledován a jsou u něj pravidelně prováděny odběry krve. Kontroly se u pacienta provádějí v prvním půlroce jednou za dva měsíce, v druhém půlroce zpravidla po třech měsících. Dvě kontroly jsou nutné také další rok od nakažení a léčby nemoci. Vzhledem k vysoké infekčnosti se onemocnění musí hlásit příslušnému hygienickému úřadu pro danou oblast.

Léky

K úspěšné léčbě je podáván injekčně penicilin G, ten je nejúčinnější. V případě, že je pacient alergický na penicilin, je nejčastěji nahrazován tetracyklinem.

Syfilis v těhotenství

K ohrožení dítěte dochází převážně když žena otěhotní v latentní fázi, kdy ještě nejsou zřejmé žádné příznaky vnitřně probíhající nemoci. Bakterie může proniknout placentou a napadnout tak plod těhotné ženy, a tak se přenese na nenarozené dítě. Nebo po porodu může být dítě nakaženo mateřským mlékem.

Nakažení plodu dítěte nebo novorozence je diagnostikováno jako vrozená forma syfilidy a následky mohou být odlišné. Může dojít jak k potratu, tak k předčasnému porodu během těhotenství.

U novorozenců s vrozenou syfilidou často dochází ke zvětšení jater a sleziny. Dále také dochází k abnormálním kostním srůstům, kosterním deformacím nebo tvoření mnoha zánětů u ještě oslabených orgánů. Může se objevit také u kožní vyrážka a hnisání. Některá forma syfilidy narušuje vývoj orgánů a může způsobit hluchotu nebo zakalení rohovky a brzkou slepotou. Jiná forma vzhledem k nedostatečné obranyschopnosti dítěte způsobuje progresivní paralýzu těla, která se podobá třetímu stádiu rozvinuté nemoci u dospělého jedince. Některé z formy syfilidy jsou tak zákeřné, že často dochází k úmrtí novorozence a to již do jednoho roku od narození.

Ženy, které mají syfilis je tak nutné přeléčit v těhotenství. Provádí se také odběr z pupečníkové krve, z té je možné určit, zda je nakažen i novorozenec a následně jej léčit penicilinem.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže máte jakékoliv podezření, že se jedná o syfilis, je nutné urychleně vyhledat lékaře! Jelikož je onemocnění vysoce infekční, nemocný je ze zákona povinen se podrobit vyšetření a absolvování celé léčby. Vyšetření a následné léčbě se musí podrobit také všichni současní a předchozí sexuální partneři cca půl roku před nákazou!

V těhotenství je nutné podstoupit všechna povinná vyšetření!

Vyšetření

Pro správnou diagnózu jsou prováděna sérologická vyšetření na přítomnosti protilátek v krvi nebo mozkomíšního moku. Provádí se i další specifické testy. Testování se provádí asi 4 týdny po nákaze. Méně častou formou vyšetření je přímý odběr stěrem z postiženého místa. Odebraný vzorek se zkoumá pod mikroskopem. Pacient je během léčby a po ní následující 2 roky bedlivě sledován. Každá žena v ČR je v průběhu gravidity vyšetřena na syfilis, tzv. BWR.

Odborný web MojeZdraví

Prevence

Všeobecnou prevencí u všech pohlavních onemocnění je omezení počtu sexuálních partnerů a provozování bezpečného sexu s ochranou. Dále je důležité být ostražitý a vyhnout se možné nákaze krví při běžných zraněních nebo říznutí a ránu dostatečně vydezinfikovat a obvázat.

V těhotenství je nutné podstoupit všechna povinná vyšetření!

Hledáte jiné nemoci?

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Deprese – koho se týká, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.