Tip na skvělé sexuální výkony: Jezte pečený celer místo smažených bramborových hranolků
Nižší kalorická hodnota i glykemický index
Nemusíte se bát vyškrtnout nezdravé potraviny z jídelníčku a místo nich zařadit výživově hodnotnější varianty. Obvykle se liší nejenom v obsahu sacharidů a tuků, kdy jsou jednoduché sacharidy nahrazovány sacharidy komplexními a nezdravé živočišné tuky zdravějšími rostlinnými nebo rybími variantami. Mají navíc i mnohem nižší kalorickou hodnotu a nižší glykemický index. Vyplatí se proto, se pro ně rozhodnout.
Vyměňte čokoládu za karob
Spousta lidí si občas ráda zamlsá na čokoládě. Každý odborník na výživu vám doporučí, že když už čokoládu, pak nikoli mléčnou, ale hořkou s obsahem kakaa minimálně 70 %. Ovšem ještě lepší alternativou čokolády je karob. Například v kousku čokolády Milka, který má 20 gramů, najdete téměř 107 kcal. Celkem 58 % její hmoty připadá na sacharidy, v naprosté většině jednoduché cukry a ještě téměř 30 % tuky, a to ty špatné, nasycené. Výživová hodnota je tudíž nulová. O moc lépe na tom není ani hořká čokoláda se 70 % kakaa. Na 25 gramů připadá téměř 139 kcal. Sacharidů je sice o něco méně, cca 28 %, ale zase je tu více tuků, a to skoro 45 %.
Karobový prášek z lusků rohovníku má naproti tomu na 25 gramů necelých 55 kcal. Téměř 50 % hmoty tvoří dobré sacharidy a tuků zde není ani dvě procenta, minimální kalorická hodnota pak hraje prim. Bonusem navíc je i spousta minerálů a stopových prvků jako hořčík, železo nebo vápník i vitamíny A, skupiny B a vitamín D. V mléčné čokoládě tuhle přidanou hodnotu rozhodně nenajdete.
Mražená dřeň trumfne chemický koktejl
V létě je oblíbeným pamlskem zmrzlina. Nemusíte se jí zcela zříkat ani v případě, že chcete hubnout. Ovšem vhodnější je vyměnit průmyslově vyráběné nanuky a smetanové zmrzliny za domácí ovocnou dřeň. Klasický nanuk tvarohový Míša má na 55 ml, tedy jednu porci, zhruba 126 kcal (z toho je asi 21 % sacharidů a 13 % tuků). Sice si na něm třeba pochutnáte, ale nepřinese vám žádné vitamíny ani minerály. Navíc obsahuje různé stabilizátory a podobné chemické látky.
Doma si přitom můžete vyrobit sami zmrzlinu z polotučného tvarohu ochucenou třeba medem nebo oříšky. Směs jednoduše promícháte, naplníte ji do formiček a necháte zmrazit. Podobně si můžete připravit i domácí ovocnou dřeň. Taková zmrzlina má ve 100 gramové porci asi 141 kcal a nejsou zde prakticky žádné tuky. Kvalitní ovocná zmrzlina musí být vyrobena z co největšího podílu ovoce. Bohužel velká část ovocných nanuků v obchodě ale obsahuje řadu éček – stabilizátory, barviva, aromata, emulgátory atd., proto je pro děti nebezpečná. Raději sobě i dětem rozmixujte ovocnou dřeň z čerstvých plodů. Máte jistotu, že jíte spoustu vitamínů a nikoli chemický koktejl.
Celer nahradí smažené bramborové hranolky
Smažené bramborové hranolky jsou doslova mor. Spousta lidí si na nich pochutnává, ale přitom z pohledu zdravé výživy jde o naprosto nevhodný pokrm. Už na pouhou dvacetidekovou porci syrových hranolků musíte počítat s asi 283 kcal. Sacharidů je v nich asi 24 %. Tuků sice v syrových jenom přibližně 4 %, ale mnohem více tukem nasáknou během fritování či smažení. Lepší alternativou jsou hranolky připravené v troubě, které mají asi o 40 % méně tuku než fritované.
A ještě lepší náhradou jsou celerové hranolky pečené v troubě. Celer je nutričně velmi hodnotnou zeleninou. I když se bohužel pečením část této hodnoty ztrácí, pořád jí ještě hodně zůstává. I když mají kalorickou hodnotu na dvacetidekovou porci asi 410 kcal, sacharidů je zde jenom 7 % a tuků 19% . Kromě toho je celer velice populární jako afrodisiakum, takže se určitě především u mužů pozitivně podepíše i na jejich sexuálních výkonech.
Upečte si banánové lívance místo klasických
Pokud si rádi dopřejete lívance nebo palačinky, ani sladkostí tohoto typu se nemusíte úplně vzdávat. Krokem číslo jedna je samozřejmě náhrada klasické bílé mouky například moukou pohankovou.
Můžete se ale mouky vzdát úplně a pochutnat si na banánových lívancích, které připravíte velmi jednoduše smícháním rozmačkaných banánů se syrovými vejci. Nutriční hodnota činí asi 265 kcal na 100 gramů. Sice i zde je asi 25 % sacharidů, ale k tomu také 15 % bílkovin. Navíc tento druh lívanců se dá na teflonu opékat i bez tuku. Bonusem jsou i látky, které banán obsahuje, například velké množství draslíku, hodně hořčíku, fosforu i dost vápníku, stopově třeba měď, zinek, mangan.
Zapomeňte na cukr, zkuste stévii
Stoprocentně jste už někdy u lékaře nebo výživového poradce slyšeli, že bílý cukr je jed a měli bychom se mu buď úplně vyvarovat, nebo alespoň co nejvíce omezit jeho množství. Jde totiž jenom o jednoduché sacharidy, které vám bleskurychle zvednou hladinu glykémie. Už pouhá jedna čtyřgramová kostka cukru má 16 kcal. Výživově vám ale nepřinese nic, jenom pocit sladkosti.
Jenže čím cukr nahradit? Můžete samozřejmě používat různá sladidla, jako med nebo třeba ovocné šťávy. Jenže ty se nehodí do všeho. Sice v nich najdete hodně vitamínů a minerálů, ale na druhou stranu zase jejich energetická hodnota nebývá o mnoho nižší, než v cukru samotném. Proto jako nejvhodnější se jeví stévie. Na 12 gramů připadá asi 47 kcal a i když ji z 98 % tvoří sacharidy (proto má také vysokou sladivost), její energetická hodnota je v podstatě zanedbatelná.
Zkuste bylinky místo soli i avokádo na pečení
Ovšem tím náhrady nezdravých potravin těmi zdravými ani zdaleka nekončí. Obecně se ví, že hodně solíme. Velkou část soli v pokrmech přitom můžeme úspěšně nahradit různými bylinkami přidávanými do vařených a pečených pokrmů. Budou tak chutnější, nespotřebujete na ně tolik soli a lépe budete trávit.
Hodně se mluví i o tom, že používáme na pečení zbytečně velké množství tuku. Vyzkoušeli jste ale někdy dužninu z avokáda jako zdroj kvalitních a zdravých rostlinných tuků třeba právě pro pečení? Příkladů zdravých alternativ je celá řada. Místo sušenek si můžete dopřát třeba zdravé mlsání s mandlemi. Jistě i vy přijdete na to, jak si ozdravit a odlehčit svůj jídelníček.