Trápí vás hemeroidy? Poradíme vám, jak se při potížích správně stravovat

Hemoroidy, respektive hemeroidy má naprosto každý člověk, avšak při jejich špatném fungování dojde ke vzniku onemocnění, které nese naprosto totožné pojmenování. Hemeroidy tvoří v oblasti řitního otvoru takzvanou cévní pleteň, skládající se z krev přivádějících malinkatých tepen a krev odvádějících malinkatých žil.

Pokud funguje tento systém přívodu a odvodu krve správně, je vše v pořádku a zhola nic se neděje. Pokud však dojde k nějakému zánětu, nebo otoku, potýkáme se s hemeroidy onemocněním.

Jak hemeroidy poznat?

Vnější hemeroidy

Hemeroidy rozdělujeme na vnitřní a vnější. Vnější hemeroidy se vyskytují na povrchu konečníku a v okolí řitního otvoru. Pokud se bojíte, že je nepoznáte, hemeroidy mají opravdu mnoho příznaků.

  • Vypadají jako malé červené uzlíky
  • Člověk si je může nahmatat
  • Většinou nejsou bolestivé a nekrvácejí
  • Konečník může svědit

K potížím dochází tehdy, když v této oblasti vznikne krevní sraženina a žílu ucpe. To se pak začínají tvořit bolestivé nafialovělé uzle. Krevní sraženina se někdy může vstřebat sama, po uzlu ale často zbude kožní výchlipka, která znesnadňuje hygienu okolo řitního otvoru a zároveň zvyšuje riziko opětovného vzniku hemeroidů.

Vnitřní hemeroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním otvoru. Příznaky.

  • V první fázi se mohou projevit tlakem při stolici
  • Samy o sobě nebolí
  • Krvácení při stolici (jasně červená krev na toaletním papíru)
  • Provází je hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici

Působením tlaku může dojít k vyhřeznutí vnitřního hemeroidu ven z konečníku. Ten se může sám vrátit, v pokročilejším stádiu onemocnění už si ho musí pacient vrátit sám. V posledním stádiu jsou hemeroidy trvale vyhřezlé a vyprazdňování je velmi bolestivé.

Vznik hemeroidů

Ke vzniku zánětů přispívají dědičnost, sedavé zaměstnání, otřesy, nedostatek tekutin, strava s nedostatkem vlákniny, zácpa a nevhodné návyky při návštěvě toalety, nadváha a jsou také častým problémem u žen v těhotenství.

Co pomáhá na hemeroidy

1. Změna životního stylu

Vhodná strava

Měla by obsahovat dostatek tekutin, vlákniny, aby byla stolice měkká. Dále by měl člověk vynechat nadýmavé potraviny a alkohol.

Optimální váha a pohyb

Přispěje k lepšímu proudění krve žilami v pánvi. Vhodnou aerobní aktivitu je ideální doplnit o cviky na posílení pánevního dna. Vypočítejte si váš aktuální BMI index pro zjištění případné nadváhy.

Správná hygiena, správné návyky při vyprazdňování

2. Léky

K dostání jsou gely, masti a čípky na hemeroidy. Léčbu hemeroidů je také možno podpořit užitím bylinek či homeopatik. Teplé koupele s dubovou kůrou nebo heřmánkem nic nezkazíte již v rámci prevence.

3. Chirurgický zákrok

Provádí se tzv. Barronova ligatura, při které se hemeroid zaškrtí gumičkou, ztratí zásobení krví a zhruba do dvou dnů odpadne a vyloučí se se stolicí. Bolestivý uzel se dá také odstranit laserem, chladem, případně pomocí unipolární elektrokoagulace, kdy se uzel scvrkne průchodem proudu.

Hemeroidy v těhotenství

U některých žen se objevují koncem těhotenství a kolem porodu. Může za to zvýšený tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tlak vzniká v důsledku zvětšujícího se plodu.

Zvýšený tlak vzniká i kvůli zácpám, kterými těhotné často trpí. Podpořte svůj metabolismus tím správným jídelníčkem v těhotenství. Pokud těhotná neměla problém před těhotenstvím nebo nemá dispozice k tomuto onemocnění, může problém po porodu odeznít sám.

Prevence

Prevencí může být zdravá strava s dostatkem vlákniny a tekutin, aby byla stolice měkká a pravidelná a člověk se vyhnul přílišnému tlačení při návštěvě toalety.

Svůj jídelníček sestavte vyvážený a bohatý především na zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo a luštěniny. Nevhodné jsou naopak káva, alkohol a také ostrá a kořeněná jídla, která mohou působit dráždivě. Pohyb přispívá ke zlepšení průtoku krve žilami pánve.

Pitný režim

Dodržujte pitný režim. Pijte ale nejlépe neperlivou vlažnou vodu, která organismu prospívá nejvíce. Ráno nalačno vypijte sklenku vlažné neperlivé vody. Můžete do ní přidat i několik kapek čerstvé citronové šťávy, která detoxikuje lidské tělo.

Pitný režim můžete doplnit například také zeleným čajem, který má prokazatelně kladný vliv na spalování tuků.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.