Vánoční cukroví: Proměňte tradiční pečení ve vzor zdravé výživy
Termín vánočních svátků už je za dveřmi a hospodyňky čile nakupují suroviny na vánoční cukroví. Patříte také mezi pečlivky, které chtějí mít napečeno dopředu, aby se cukroví do Vánoc rozleželo? A snažíte se udržet si štíhlou linii i přes svátky? Potom určitě přemýšlíte o tom, jak mlsat zdravěji.
Můžete si dopřát kvalitní cukroviny, u kterých nebudete mít takové výčitky. Jak si ho připravit?
Zvolte celozrnnou mouku a rostlinný tuk
Existuje spousta receptů na zdravější cukroví. Zkuste letos zapomenout na dokonalé, ale hodně nezdravé recepty na sladkosti děděné ve vaší rodině už několikátou generaci. Většinou jsou plné tuku a cukru. Nebo respektive nemusíte na ně ani zapomenout, ale stačí, když je trochu upravíte a některé suroviny vyměníte za zdravější. Podíváme se na pečení bez výčitek.
Omezujte rafinovaný moučkový a krystalový cukr v receptech, nahraďte ho zdravějším třtinovým, medem či javorovým sirupem. Ač se zdá, že je klasické cukroví cenově výhodnější, protože je před svátky cukr v akci, nemusí tomu tak vždy nutně být. Před svátky je totiž nejen moučkový a krystalový cukr v akci, ale také jeho zdravější náhrady, kterými jsou již zmíněný třtinový cukr, med či jiné přírodní sladidlo. Máslo nahraďte zdravějšími tuky rostlinnými, oleji. Klasická bílá pšeničná mouka se dá vyměnit za mouku celozrnnou, nebo třeba špaldovou či ovesnou. Zkoušíte-li bezlepkovou dietu, nabízí se bezlepkové mouky, a to pohanková či jáhlová. Ukážeme vám na příkladech receptů, že i klasické druhy cukroví se dají udělat zdravěji a pochutnáte si na nich stejně.
Linecké cukroví
Co budete potřebovat?
- 250 g celozrnné pšeničné mouky (můžete třeba i kombinovat dva druhy mouky, například celozrnnou s ovesnou)
- 50 ml javorového sirupu
- 80 g kvalitního rostlinného tuku
- 1 ks vaječný žloutek slepičí
- Na slepování koleček: marmeláda s vysokým obsahem ovoce a menším obsahem cukru
Čas přípravy: Včetně vykrajování a pečení asi 3 hodiny.
Jak na to?
Nachystejte si misku a vsypte do ní mouku. Přilijte javorový sirup, přidejte změklý tuk a žloutek pokojové teploty. Promíchejte a rukama postupně na vále vypracujte těsto. Mělo by být lehce tužší. Uložte ho do spíže nebo chladničky odpočinout. Odpočinek těsta by měl trvat minimálně 2 hodiny, ještě lepší je to ale do druhého dne. Vyjměte těsto z chladu a nechte ohřát na pokojovou teplotu. Na pomoučněném vále válečkem vyválejte plát o tloušťce cca 3 milimetry. Vykrajujte kolečka, nebo jiné tvary. Platí, že pravidelné tvary se pečou lépe a stejnoměrněji. Nezapomeňte také v polovině tvarů vykrájet střed – po slepení budou sloužit jako vrchní část. Na plech položte pečicí papír a troubu předehřejte na 160 °C. Pečte, dokud kolečka nebudou mít růžový nádech. Vyložte opatrně z plechu a nechte chladnout. Marmeládou je neslepujte hned, nechte je alespoň den odležet. Namažte plné tvary a na ně pokládejte ty s vykrojeným středem.
Lehce přitiskněte, aby držely u sebe. Nejlepší je toto cukroví, když se nechá slepené asi dva týdny odležet, protože změkne a chutě se propojí.
Vanilkové rohlíčky
Co budete potřebovat?
- 300 g celozrnná pšeničná mouka
- 50 ml javorového sirupu
- 100 g kvalitního rostlinného tuku
- 100 g vlašských ořechů
- 1 ks vaječný žloutek slepičí
- Na obalování: sušené mléko
Čas přípravy: Včetně modelování tvarů a pečení asi 3 hodiny.
Jak na to?
Potřebujete větší misku, do níž vsypete mouku. Nemusí to být také jednopruhová mouka, dá se třeba zkombinovat 200 g celozrnné pšeničné mouky a zbylých 100 g špaldové a podobně, záleží na vás a vaší chuti. Namelte si oříšky a mleté přidejte k mouce a promíchejte. Přidejte změklý tuk a vaječný žloutek, přilijte javorový sirup. Rukama pečlivě prohněťte na vále, aby vzniklo trošku tužší těsto. Je důležité, aby si těsto po zpracování odpočinulo, a to minimálně 2 hodiny buď v chladnější spíži, nebo v chladničce. Když si dostatečně odpočine, vyjměte z chladu a nechte alespoň půl hodiny při pokojové teplotě. Potom ho teprve začněte zapracovávat. Rozdělte si ho na několik částí a z každé rukama vyválejte hada. Sekejte na stejně velké kousky a z nich tvořte zatočené rohlíčky. Můžete je nechat buď rukodělné, nebo tlačit do formičky. Na plech položte pečicí papír, na něj sázejte hotové rohlíčky nebo naplněné formičky. Zahřejte troubu na 160 °C. Pečte do růžova. Upečené opatrně sundejte z plechu a nechte vystydnout.
Obalujte je pak v misce se sušeným mlékem, jde o mnohem zdravější obal než v případě moučkového cukru.
Ořechové pracny
Co budete potřebovat?
- 200 g špaldové mouky
- 150 g vlašské ořechy
- 150 g kvalitního rostlinného tuku
- 1 ks vejce slepičí
- 120 g třtinový cukr
- 20 g kakao
- ½ kávové lžičky skořice
- Na obalování: sušené mléko
Čas přípravy: Včetně vtlačování do formiček a pečení asi 3 hodiny.
Jak na to?
I zde se neobejdete bez větší misky. Vsypte do ní špaldovou mouku a následně přidejte namleté vlašské ořechy. Potom vše promíchejte. Přidejte třtinový cukr, kakao a skořici opět promíchejte, nakonec vložte rostlinný tuk změklý při pokojové teplotě a vejce, které by mělo mít za sebou také krátký odpočinek při pokojové teplotě. Obecně platí, že všechny suroviny by neměly být zpracovávány studené, vždy by se měly ohřát na pokojovou teplotu. Na vále uhněťte tužší těsto, které jako v předešlých případech potřebuje alespoň dvouhodinový odpočinek v chladu a následnou pomalou aklimatizaci na pokojovou teplotu. Odpočaté těsto potom rozdělte na několik částí, vyválejte na vále hada, ze které budete odsekávat kousky. Vtlačujte je do formiček. Pokud nemáte silikonové formičky, je dobré klasické kovové formičky před použitím lehce vymazat rozpuštěným tukem a kousky vtlačovaného těsta lehounce poprášit moukou.
Další postup už je jako obvykle. Plech vyložte pečicím papírem a předehřejte si troubu na 160 °C. Pečte do růžova.
Nechte vychladnout, a potom obalujte v sušeném mléce.