Vánoční cukroví: Tipy jak si pochutnat a neztloustnout

Masyrykovo cukroví, linecké cukroví,  ořechové cukroví nebo nepečené cukroví?

Vánoce bez cukroví si snad nikdo neumí ani představit. Mnohé domácnosti začínají s pečením dokonce již v listopadu. U každého je to jinak, důležité je, že příprava cukroví je tradicí, která se stále dodržuje v mnoha rodinách i přesto, že na to v dnešní době nezbývá již příliš času. Dalším problémem, mimo časovou náročnost při přípravě cukroví, je ale také nadbytek cukru, mouky a tuku. Pohodlně se usaďte a nechte se námi inspirovat obměnami, která využijete nejen na zdravé vánoční cukroví! 🙂

Cukr

Klasický bílý cukr není nic, co bychom měli dávat do svého těla, přitom se dá nahradit hned několika způsoby. Například přírodními sladidly, což je třeba med, sirupy (rýžový, agáve, datlový…), stévie, melasa apod. Snažte se naučit sladit obecně méně a raději přidávejte něco navíc – na dochucení (např. vanilkové lusky, citronovou či limetkovou šťávu, jakýkoliv extrakt, skořici nebo jiné oblíbené koření). Nebo můžete vyzkoušet přímo cukrfree způsob stravování, ve kterém najdete i recepty na chutné dezerty.

Další osvědčenou výpomocí je ovoce, které dodá těstu na sladkosti. Použít můžete jak čerstvé, tak sušené ovoce. To můžete do těsta nakrájet, nastrouhat, nebo rozmixovat.

Mouka

Základní zdravější náhradou za bílou mouku je v první řadě její celozrnná varianta. Není na tom sice kaloricky zas o tolik lépe, ale na rozdíl od bílé mouky obsahuje více živin a také více zasytí. V dnešní době jsou velmi oblíbené především celozrnné špaldové nebo pohankové mouky, které mají lehce oříškovou chuť.

Dále jsou dnes často vyhledávané také mouky ovesné, mandlové nebo kokosové. V obchodech jsou ale řádně poněkud předražené, přitom si je můžete za pomocí mixéru připravit v sami doma. Stačí rozmixovat kokos, mandle či ovesné vločky na jemnou moučku. Mouky z ořechů se také hodí, pokud držíte cukrfree nebo jinou nízkosacharidovou dietu.

Dále můžete při zdravém pečení použít mouku rýžovou, cizrnovou, čočkovoujáhelnou a další druhy

Tuk

U tuku platí to samé jako u cukru. Jeho množství jde mnohdy v receptech snížit až na polovinu. Místo klasického živočišného tuku můžete použít buď rostlinný tuk, a nebo olej (například slunečnicový či kokosový).

Část nebo celé množství tuku lze nahradit také zdravějšími variantami. Jednou z hlavních funkcí tuku v těstě je ta, že mu zaručí vláčnost – stejnou funkci těstu dodají například i­­ rozmixované banány, jablečné pyré, rozmixované avokádo, jogurt či dýňové pyré.

Pokud si hlídáte příjem energie, nezapomínejte na skryté tuky v oříškách. Obsahují sice zdravé tuky, které prospívají, ve větší míře do sebe ale můžete dostat zbytečný příjem energie. Při pečení je tak vhodné část ořechů nahradit ovesnými nebo pohankovými vločkami.

Linecké cukroví

Ingredience:

  • 250 g hladké špaldové mouky
  • 160 g másla
  • 1 polévková lžíce vanilkového pudinku
  • špetka vanilky z lusku
  • 1 lžička kukuřičného škrobu
  • citronová kůra
  • citronová šťáva z půlky citronu
  • kvalitní marmeláda

Postup:

  1. Ve velké míse smíchejte mouku, škrob, pudink a citronovou kůru. Potom přidejte trochu citronové šťávy a povolené máslo.
  2. Rukama vypracujte hladké těsto, které necháte odpočinout nejméně hodinu (ideálně přes noc) v lednici.
  3. Troubu předehřejte na 160 °C.
  4. Připravené těsto rozválejte na pomoučněné ploše na placku tlustou cca 2-3 mm. Vykrajujte tvary, které následně vyrovnáte na plech vyložený pečicím papírem.
  5. Pečte přibližně 15 minut – průběžné kontrolujte, jestli cukroví nehnědne.
  6. Vychladlé kousky k sobě slepte oblíbenou marmeládou a nebojte se experimentovat, nemusí to být jen klasická rybízová marmeláda na linecké.

Pozn: Skladujte v chladu.

Špaldové perníčky

Ingredience:

  • 400 g hladké špaldové mouky
  • 2 lžíce kukuřičného škrobu
  • 50 g másla
  • 2 lžíce agáve sirupu či javorového sirupu
  • 1 lžička jedlé sody
  • 1 kypřicí prášek do perníku
  • 1/3 hrnku bílého jogurtu
  • 2 lžíce kakaa (ideálně fair trade)
  • 3 lžíce koření do perníku

Postup:

  1. Prosátou mouku si nasypte do mísy nebo na vál a přidejte ostatní suroviny. Vše pečlivě smíchejte a zpracujte rukama.
  2. Těsto nechte na pár hodin odležet v lednici, ideálně ale přes noc.
  3. Těsto vyválejte na 3-5 mm vysokou placku a vykrajujte jednotlivé tvary, které přesunete na plech vyložený pečicím papírem.
  4. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 10 minut.
  5. Upečené perníčky můžete ozdobit podle libosti.

Pozn: Skladujte v chladu.

A jestli nestíháte klasické cukroví, inspirujte se nepečenými alias raw recepty! 🙂

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.