Velikonoční recepty – tradiční menu, nádivka i jidáše

Velikonoční menu

Velikonoce jsou největší křesťanské svátky, které připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Váže se k nim také spousta lidových a předkřesťanských zvyků, spousta z nich se týká jídla. Které velikonoční recepty by neměly na stole chybět?

Velikonoční menu – pár informací na začátek

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, to znamená, že nemají pevné datum a každý rok se slaví v jinou dobu. Výpočet je jednoduchý – Velikonoční neděle připadá na na 1. neděli po 1. jarním úplňku. Svátky se tedy většinou slaví v období od konce března do přibližně poloviny dubna. Na toto období t aké připadá začátek jara, země a rostliny se začínají probouzet k životu a na to navazuje i tradiční velikonoční menu.

Velikonoční svátky jsou bytostně spjaty s křesťanstvím. Věřící si během nich připomínají celou historii kolem ukřižování Ježíše Krista. Dokonce na to navazuje i velikonoční jídlo. Třeba takové jidáše, tradiční pro velikonoční pečení, se připravují jako připomínka Jidášova oběšení poté, co Krista udal.

U nás jsme zvyklí oslavovat spíš na Velikonoční pondělí, které pro křesťany význam nemá. V tento den se tradičně chodí na koledu, muži a chlapci šlehají děvčata a ženy pomlázkou, ty je na oplátku obdarovávají malovanými vajíčky. Šlehání by mělo být symbolické a zaměřené především na nohy – aby byly zdravé a živé. Žádné surové bití v této tradici nemá místo.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETONOVOU DIETU OD KETOMIX

Tradiční velikonoční menu na jednotlivé dny

Velikonocům by měl předcházet 40 denní půst, který připravuje mysl na největší zázrak křesťanství a zároveň očišťuje tělo. Po tomto půstu přichází tzv. pašijový týden, během kterého začíná ta pravá příprava na Velikonoce. Právě tomuto týdnu patří symbolická pojmenování: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Velikonoční neděle – Boží hod velikonoční. A pro každý z těchto dnů je typické nějaké velikonoční jídlo.

Na Škaredou středu by se mělo servírovat jídlo, které není hezké na pohled. Velmi často jsou to nějaké placky, které je ale potřeba naschvál potrhat, aby byly dostatečně škaredé. Nejedná se o žádné typické velikonoční recepty, připravit lze třeba palačinky nebo bramboráky.

Zelený čtvrtek znamená první velikonoční pečení – jidáše. Právě nějaký jednoduchý recept na jidáše se nachází takřka v každé rodinné kuchařce. A také by se mělo servírovat nějaké zelené velikonoční jídlo. Své místo tady najdou nejrůznější jarní bylinky – tradiční velikonoční menu zahrnuje třeba mladé kopřivy dvoudomé, ale také pampeliškové listy nebo sedmikrásky a v poslední době také velmi oblíbený medvědí česnek.

Na Velký pátek se drží přísný půst. Doporučeno je sníst jedno bezmasé jídlo za celý den a pít jen čistou vodu. Právě v tento den byl ukřižován Kristus.

Naopak na Bílou sobotu začíná to pravé velikonoční pečení. Je potřeba připravit mazanec, peče se velikonoční nádivka (známá také jako velikonoční hlavička nebo řežábek) i velikonoční beránek. Vše potom vyvrcholí na nedělní Boží hod velikonoční. Na stole se objeví slavnostní velikonoční menu, kde se kromě už zmíněných pokrmů tradičně objevuje třeba i pečené jehněčí na nejrůznější způsoby.

Velikonoční, neboli Červené pondělí se nese ve znamení koledy. Tou nejtradičnější jsou zdobená natvrdo uvařená vajíčka. Jednou z nejoblíbenějších metod, jak případný nadbytek vykoledovaných vajec zužitkovat, je vajíčková pomazánka. Možná nepatří mezi tradiční velikonoční recepty, ale je podobně oblíbená jako třeba velikonoční nádivka nebo velikonoční beránek.

Velikonoční recepty

Tradiční velikonoční menu obsahuje spoustu zajímavých jídel. Většinou jsou tak dobrá, že není na škodu si tyto velikonoční recepty uvařit i jindy během celého roku. Každé velikonoční jídlo má navíc svůj osobitý příběh a tak do našich životů přináší tolik potřebné ukotvení v tradici.

CHCETE KONEČNĚ A TRVALE ZHUBNOUT? VYZKOUŠEJTE ONLINE KURZ NA MÍRU!

Jednoduchý recept na jidáše

Jidáše je vlastně první velikonoční pečení, do kterého se člověk během pašijového týdne pustí. Jde vlastně o základní sladké kynuté těsto. Z něj se po vykynutí vytvarují tenké válečky, ze kterých se tvarují nejrůznější pletence, tvary nebo zvířata. Fantazii se tady meze nekladou. Tvar jidášů má připomínat provaz, na kterém se oběsil biblický Jidáš, když zradil Krista.

Ingredience:

  • 500 g hladké mouky
  • 70 g másla pokojové teploty
  • 2 žloutky
  • 300 ml smetany na vaření
  • 80 g cukru krupice
  • 25 g droždí
  • 4g soli
  • špetka strouhaného muškátového květu
  • 1 – 2 lžičky citronové kůry

Postup:

Část vlažné smetany, droždí, lžičku cukru a lžíci mouky smícháme a necháme vzejít kvásek. Mělo by to trvat 10 – 15 minut. Pokud se ani po této době na povrchu neobjevují velké bubliny, je potřeba začít znovu s jiným droždím.

Ostatní suroviny kromě medu odměříme do mísy, všechny by měly mít pokojovou teplotu. Nakonec přilijeme kvásek a vypracujeme hladké, nelepivé těsto. Po spojení všech surovin těsto ještě asi 10 minut hněteme, aby bylo pružné jako plastelína. Těsto necháme kynout asi hodinu, aby zdvojnásobilo svůj objem.

Po vykynutí vyklopíme těsto na vál, prohněteme a rozdělíme na 24 stejných dílů. Z každého z nich vytvarujeme provázky o průměru asi 1 cm a dlouhé asi 25 cm. Z těch vytváříme tvary podle fantazie. Výsledné tvary potřeme rozšlehaným vejcem a necháme ještě  20 minut kynout.

Pečeme v troubě vyhřáté na 190 stupňů asi 15 minut. Hotové jidáše můžeme potřít horkým medem: Ohřejeme dvě lžíce medu, přidáme lžíci másla a vymícháme hladkou hmotu. Tou co nejdříve po upečení potřeme pečivo.

Až na dobu kynutí se opravdu jedná o rychlé velikonoční pečení, které se dá stihnout kdykoliv během roku a stvořit tak skvělou snídani nebo svačinu.

Velikonoční tvarohový beránek

Mezi tradiční velikonoční recepty se řadí také velikonoční beránek. Klíčová je tady tvar a s ním spojená symbolika. Může připomínat beránka božího nebo odkazovat dokonce k židovskému svátku Pesach. Anebo také symbolizovat všechna na jaře narozená mláďata. Ať už je za tímto receptem legenda jakákoliv, tvarohový beránek bude jistě ozdobou velikonočního stolu.

Toto velikonoční pečení pro svůj úspěch vyžaduje také správnou formu. Následující recept je určen pro formu velikosti 30 x 20 cm, hloubky asi 8 cm. Pro jinou formu je potřeba adekvátně přizpůsobit suroviny. A tip na konec: Tento recept není potřeba podávat jen jako velikonoční menu, je možné použít obyčejnou formu na bábovku a toto velikonoční jídlo je možné podávat kdykoliv.

Ingredience:

  • 225 g hladké mouky
  • 250 g měkkého tvarohu z vaničky
  • 200 g rozpuštěného másla
  • 200 g moučkového cukru
  • 4 vejce
  • 1 lžíce vanilkového cukru
  • 1 prášek do pečiva
  • 1 lžíce tuzemáku
  • 1 lžička citronové kůry
  • špetka soli
  • máslo a hrubá mouka na vymazání 

Postup:

Vejce s cukrem vyšleháme do světlé pěny. Přidáme tvaroh, tuzemák a rozpuštěné máslo a dále šleháme. Do vzniklé světlé hmoty přidáme sypké suroviny (je lepší je předem promíchat) a postupně zapracujeme.

Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Do části formy s obličejem nalijeme těsto a zakryjeme druhou částí formy. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 45 minut. Jestli je tvarohový beránek hotový zjistíme pomocí špejle – jestli na ní neulpívají vlhké části těsta, je hotovo.

Pokud byla forma správně vymazaná, neměl by být problém beránka vyklopit. Nakonec stačí už jen pocukrovat a případně uvázat barevnou mašli kolem krku.

Velikonoční nádivka recept

A teď už na slané velikonoční pečení. Velikonoční nádivka je asi nejoblíbenější velikonoční jídlo. Pro velikonoční menu se hodí dokonale – je v ní spousta vajec a také se do ní dá schovat hodně zelených surovin, takže je to vhodné jídlo třeba na Zelený čtvrtek.

Mimochodem, odkud se vzal název velikonoční hlavička? To podle telecí hlavy – z obraného masa se původně velikonoční nádivka recept připravoval. Jedná se vlastně o první jídlo s masem po dlouhém předvelikonočním půstu, takže někdy velikonoční nádivka obsahovala třeba tři druhy masa.

Ingredience:

  • asi 300 g staršího bílého pečiva (odpovídá asi 6 rohlíkům)
  • 450 g uzeného masa (nebo jiného, podle chuti)
  • 200 g mladého zeleného listí (mladé kopřivy dvoudomé, baby špenát)
  • 130 g změklého másla
  • 6 vajec, bílky a žloutky zvlášť
  • 400 ml mléka (část lze nahradit studeným vývarem)
  • sůl na dochucení

Postup:

V předstihu si nakrájíme pečivo na kostky a necháme ho lehce oschnout, aby jej přidávané mléko hned nerozmočilo.

Změklé máslo šleháme několik minut do pěny, dokud nezesvětlá. Poté postupně zašleháváme žloutky a lehce ochutíme solí. Můžeme přidat i špetku muškátového oříšku.

Maso nakrájíme na kostky. Zelené listy spaříme horkou vodou, aby ztratilo objem. Doporučuje se také ihned po horké vodě propláchnout ještě studenou, aby se zachovala zelená barva. Nakrájíme nadrobno. Kousky pečiva zalijeme mlékem a rychle promícháme, aby se vsáklo rovnoměrně. Všechny ingredience vmícháme do žloutkové hmoty.

V čisté míse vyšleháme tuhý sníh z bílků. Ten opatrně vmícháme k ostatním surovinám. Těsto nalijeme do pekáčku vymazaného tukem a vysypaného strouhankou nebo vyloženého pečicím papírem. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 50 minut. Po vytažení necháme alespoň 10 minut odpočinout, až poté krájíme na jednotlivé porce. Podáváme s vařenými bramborami a skvěle se hodí také nějaký svěží zelený salát.

Tip: I tradiční velikonoční recepty lze úspěšně inovovat a vylepšovat. Co takhle obohatit velikonoční nádivka recept o lískové nebo kešu ořechy? Ty nejlepší mají na eshopu Grizly.

Pomalu pečené jehněčí

Na mladé maso by tradiční velikonoční menu nemělo zapomínat. Jehněčí kotlety nebo jehněčí kýta se v posledních letech těší velké oblibě a stále častěji lze sehnat tyto kousky z českých chovů. Na pečené jehněčí se nejlépe hodí jehněčí kýta (nejlépe s kostí) nebo jehněčí žebra.

Jehněčí maso má poměrně silné aroma, na které si možná někteří budou potřebovat zvyknout. Na druhou stranu je dobré jej nechat vyniknout a nepřehánět to s ochucením. K tomu se velmi dobře hodí třeba česnek nebo bylinky jako tymián a rozmarýn.

Ingredience:

  • asi 1,5 kg jehněčího masa s kostí (1 jehněčí kýta nebo jehněčí žebra asi z půlky jehněte)
  • slanina, špek nebo máslo na prošpikování
  • 4 velké stroužky česneku
  • 1 větší cibule
  • asi 1 polévková lžíce tymiánu
  • sůl

Postup:

Pro tento jehněčí recept nejprve maso prošpikujeme slaninou, špekem nebo máslem. Na povrchu osolíme (množství volíme podle toho, jak moc je slaná slanina, abychom to nepřehnali) a vetřeme tymián.

Cibuli a česnek nakrájíme nahrubo. Dáme do pekáče, na ně položíme ochucené jehněčí a lehce podlijeme vodou. Pekáč přikryjeme dvěma vrstvami alobalu nebo dobře těsnícím víkem a pečeme na 140 stupňů asi 3 hodiny. Potom pekáč odkryjeme a pečeme ještě 45 minut, aby se maso hezky opeklo. V průběhu přeléváme výpekem.

Jehněčí kotlety s medovo-mátovou omáčkou

Jehněčí kotlety patří k tomu nejjemnějšímu masu, které se k vaření nabízí. Ať už zvolíte jakoukoliv úpravu, mělo by maso uvnitř zůstat růžové – nejjednodušší je tedy jednotlivé jehněčí kotlety opéct zprudka na pánvi a případně nechat dojít v troubě. Ale pozor na vysušení!

Mimochodem, i když jehněčí kotlety nebo další jehněčí recept uvádíme jako velikonoční recepty, sezóna jehněčího masa je také na podzim. Následující recept se tak bude hodit i jindy.

Ingredience na maso:

  • 12 kusů jehněčí kotlety
  • 3 lžičky koriandru
  • 1 lžička kajenského pepře
  • citronová kůra
  • pepř, sůl

Ingredience na omáčku:

  • 1 svazek máty
  • 2 lžíce medu
  • 4 lžíce vinného octa
  • 4 lžíce vody
  • sůl, pepř

Postup:

Velmi efektně na talíři bude tento jehněčí recept vypadat, když jehněčí kotlety připravíme i s žeberní kostí. Jen pozor na to, že je potřeba ji před vařením dobře očistit, aby se do jídla nedostaly nečistoty.

Nejprve připravíme omáčku. Mátu nasekáme nadrobno a dáme do misky. V malém rendlíku přivedeme k varu vodu, ocet a med, dobře promícháme a přelijeme přes mátu. Můžeme dochutit solí a pepřem.V misce smícháme koření na jehněčí kotlety a touto směsí maso z obou stran potřeme. Rozpálíme pánev, na kterou dáme malé množství oleje a maso na ní zprudka opečeme. Aby maso zůstalo krásně měkké a uvnitř růžové, budou stačit 3 – 4 minuty z každé strany. Při podávání přelijeme jehněčí kotlety mátovo-medovou omáčkou.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.