Vši – rady a tipy, jak se jich rychle zbavit
Při napadení vší dětskou odborně mluvíme o pedikulóze. Jedná se o bezkřídlý hmyz, který v dospělém stádiu měří přibližně 2 – 4 mm. Má tři páry nohou zakončených drápky, díky kterým se dobře uchycuje na těle. Veš dětská žije převážně ve vlasech a potravu tvoří krev hostitele.
Existuje také další druh vši, která může napadnout člověka – veš šatní. Ta se vyskytuje ve spodním prádle a na částech těla s ním souvisejících. Napadení vší šatní souvisí se špatnou hygienou. Veš dětská přežije česání, fénování i časté mytí vlasů, známkou nedostatečné hygieny tak není.
Veš se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou. Z tohoto důvodu se vším výborně daří v dětských kolektivech, kdy jsou děti v neustálém kontaktu – při hře nebo jiných společných aktivitách např. ve školce či škole. Veš se zachycuje také na tkaninách – na ložním prádle, v čepicích a podobně a i tak dochází k lehkému přenosu.
Vši příznaky
Napadení vší můžete poznat několika způsoby:
- veš můžete v hlavě spatřit. To bývá ale spíše otázka náhody a nebo známka toho, že nákaza je již hojně rozšířená
- větší pravděpodobnost je, že spatříte hnidy nalepené na vlasech. Ty se mohou podobat lupům, nicméně hnida pevně drží na vlasu. Hnidy se často vyskytují za ušima nebo na týlu. Kdy zhruba došlo k nákaze můžete poznat podle toho, že vlasy rostou asi 1 cm za měsíc. Díky tomuto měřítku můžete odhadnout přibližnou dobu přetrvávání vší.
- Jak ale zaručeně poznáte nákazu? Jednoduše tak, že se dítě začne opakovaně drbat a škrábat, jelikož ho svědí pokožka hlavy. To je způsobené pohybem vší a sáním krve.
- Někdy se může objevit také neklid a nebo horší spánek, vzácně i zvětšené uzliny.
Léčba
Bylinky a babské rady
Olej s francovkou nebo tea tree
Smíchejte obyčejný stolní olej s francovkou v poměru 3:1 a nebo do něj přidejte 20 kapek tea tree. Vlasy je nutné dokonale promastit, zakrýt igelitovým sáčkem nebo potravinovou fólií, zabalit do ručníku a nechat působit minimálně hodinu. Poté vši vyčesejte drobným hřebínkem a hlavu opláchněte klasickým šamponem.
Ocet nebo šalvěj
Dle babských rad se doporučuje také ocet. Vytvořte si nálev z jablečného nebo vinného octa, který vmasíruje do vlasů. Vlasy zabalte do igelitového sáčku či potravinové folie a ručníku a nechte působit alespoň hodinu. Poté vši vyčesejte drobným hřebínkem a vlasy umyjte. Jako následná péče po zbavení se vší je skvělá i přírodní maska na vlasy, která jim opět dodá zdravý vzhled. Kromě toho je přírodní maska na vlasy vhodná i pro problémy s mastnotou či naopak velkou lámavosti vlasů.
Pozor – nálev může dráždit citlivou pokožku.
Žehlička na vlasy
Rodiče dlouhovlasých dětí nedají dopustit na obyčejnou žehličku na vlasy, ta vysokou teplotou zahubí většinu hnid.
Jak se zbavit vší?
Nákaza vší jistě neznamená, že je nutné pacienta ostříhat dohola, jak často rodiče straší své ratolesti. Základem je použít odvšivovací přípravek.
A jelikož si vši na insekticidy v průběhu času vypěstovaly odolnost, jsou v současné době k dostání přípravky s oleji, ty hubí vši tím, že jim zalepí dýchací otvory. Jednoznačně je nezbytné postupovat dle návodu a přípravek aplikovat na celou délku vlasu a pokožku!
Ve velké nouzi se doporučuje vyzkoušet přípravky na odblešování zvířat, který působí silnějším účinkem.
Dále je důležité proces opakovat po 8-10 dnech. Většina přípravků nezabíjí hnidy a tak je opakované použití téměř nezbytné. Díky tomu efektivně zlikvidujete vši, které se mohou vylíhnout z nepoškozených hnid a dosud žily v hlavě. Účinnost celého procesu můžete podpořit vyčesáváním hnid.
Po ošetření pokožky myslete také na věci, kde by mohly vši přežít a číhat na svou příležitost. Vyměňte ložní prádlo, vyperte oblečení, čepice, ručníky, plyšové hračky.
Preventivně se doporučuje odvšivit celou rodinu. Současně s odvšivením nakažené osoby je třeba vydezinfikovat hřebeny (můžete je dát na 48 hodin do mrazáku) a ložní prádlo, to můžete vyprat na 90 stupňů. V případě, že je nakažené dítě, nezapomeňte odstranit z postele i plyšáky, i ty můžete dát do igelitové tašky a do mrazáku.
Prevence
Některé přípravky, jako jsou třeba šampony na vši obohacené o teatree garantují jistou formu prevence, je ale třeba si uvědomit, že působnost takových přípravků není dlouhodobá!
Při prohlížení hlavy je také třeba myslet na to, že veš se dokáže velmi rychle schovat, vši si všimnete tedy spíš náhodou nebo až když je pozdě a hlava je zavšivená. Jestliže zjistíte, že je v okolí nakažená osoba, zkuste dát na vlasy kondicionér a vlasy před opláchnutím vyčesat drobným hřebínkem a na bílém papírovém kapesníku zjistit, jestli nevyčesáváte zároveň i vši.
Hledáte jiné nemoci?
Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.
Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení
Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.