Využívejte maximálně sezónních potravin
Bohužel je příliš neposloucháme. Saháme po drahých potravinách z dovozu, například cizokrajném ovoci, které se trhá nezralé, aby se k nám vůbec dalo dopravit. Nemá proto tolik vitamínů, jako dozrálý plod. Objevujte výživovou hodnotu v u nás dostupných potravinách.
Naši předkové pěstovali bio potraviny
Česká jablka vám dokážou dát z nutričního pohledu více, než drahé zelené banány z exotických destinací. Navíc vaše tělo je zvyklé na stravu pěstovanou v našich zeměpisných šířkách. Dobře ji tráví a dokáže si z ní vzít maximum živin. Proto byste se měli soustřeďovat hlavně na naše potraviny. Samozřejmě můžete občas ochutnat nějaké exotické plody, ale rozhodně byste na nich neměli stavět svůj jídelníček.
Existují i další důvody, proč sáhnout po sezónních potravinách. Naši předkové to dělali po mnoho staletí a dokázali využít maximum dostupných zdrojů. Neplýtvali, a přitom byli schopni pokrýt svoje potřeby. Pěstovali si různé plodiny na zahrádkách a bio potraviny, jejichž kvalitu dnes tak pracně objevujeme, měli naprosto přirozeně k dispozici. Nepoužívali žádná chemická hnojiva, ale jenom to, co jim poskytla sama příroda.
Plody ze sluníčka mají víc vitamínů
Musíte si také uvědomit, že se nemůžete chovat jak v pohádce o dvanácti měsíčkách. Ano, můžete mít jahody i v lednu, jenže za jakou cenu? Jedná se o předražené skleníkové plody, které nemají ani chuť, ani výživovou hodnotu. Vitamíny se v nich vyskytují velmi málo.
S jahodami, které si v létě nasbíráte na své zahrádce, nemají nic společného. Proto ze sezónnosti potravin můžete jednoznačně těžit. Jakmile nastane sezóna daného ovoce či zeleniny, příznivě se to promítne do jeho ceny. Je ho v tu chvíli všude dostatek, a proto zlevňuje.
Plodiny vypěstované na sluníčku mají mnohem lepší chuť než ty skleníkové. I jejich výživová hodnota je mnohem vyšší. Jde o čerstvé produkty, žádné uvadlé a z poloviny shnilé, které se rozumný člověk už bojí konzumovat, aby jeho trávicímu traktu nepřinesly víc problémů, než užitku.
Na jaké potraviny vsadit na jaře?
Nezapomínejte do jídelníčku zařadit všechno zelené, co právě vyraší. Zkuste pomazánky s pažitkou a jarní cibulkou. Dopřejte si salát z mladých kopřiv, pampelišek, sedmikrásek. Využijte kořenovou zeleninu, tedy mrkev, petržel a celer k vaření na páře, k dušení, do polévky. Vychutnejte si špenát, dobrý je i ten kopřivový.
Výborným zdrojem jarních vitamínů je například naklíčená čočka, fazole, obojí je plné enzymů a zajistí vám dokonalý úklid vašeho trávicího traktu. Při pečení či vaření masa můžete do pekáče či hrnce přidat libeček nebo jiné bylinky.
V létě hodujete na ovoci a zeleninových salátech
Léto by mělo být ve znamení letního ovoce a zeleniny. Jahody, maliny, angrešt či rybíz jsou nejlepší čerstvé. Můžete si z nich ale připravit i smoothie koktejly, zamrazit celé plody, nebo je rozmixovat a zamrazit ve vaničce jako ovocnou dřeň. Skvělá jsou i letní jablka či hrušky.
Každé hlavní jídlo by mělo být v létě doplněno salátem z toho, co na polích a zahradách zrovna roste. Nabízí se rajčata, papriky, okurky, hlávkové saláty. Při letním grilování nezapomínejte na to, že třeba lilek je výborný v této úpravě.
Z čeho čerpat vitamíny na podzim a v zimě?
Nadchází-li čas podzimu, je ideální doba pro jablka, hroznové víno, švestky. Přicházejí na řadu i zeleninové polévky z květáku, brokolice, prostě plodiny, které se na zahradě objevovaly celé léto až do časného podzimu. Nastává doba sklizně brambor a sbírání hub.
V zimě byste měli využít všechno, co jste si během léta nasušili. Jablečné a hruškové křížaly, sušené meruňky a švestky. Nezapomeňte na naložené zelí a zeleninu. V neposlední řadě sušené bylinky na čaje, oříšky, ze kterých si nasypete směsi na zobání.
Sestavujte si jídelníček podle sezóny a maximálně využívejte dostupných zdrojů. Nevymlouvejte se, že čerstvá zelenina a ovoce není k dostání. Nemáte-li vlastní zahrádku, farmářské trhy jsou dnes v každém větším městě.