Zánět průdušek neboli bronchitida: příznaky a léčba

Jak při akutní, tak chronické verzi nemoci jde o zánět dýchacích cest. Na jehož vzniku se mimo jiné může podílet přemnožení virů a bakterií. Poté se v těle hromadí hleny a sekrety, které způsobující nepříjemný a neustálý kašel. Jestliže jsou navíc hleny infikovány, může se dráždivý kašel nadále zhoršovat. Nemoc není určitě dobré brát na lehkou váhu!

Zánět průdušek příznaky

  • Dráždivý suchý kašel, dále vlhký kašel
  • Bolest na hrudi
  • Vykašlávání žlutých až zelených hlenů
  • Horečka nebo zimnice
  • Rýma doprovázená bolestí v krku
  • Bolesti hlavy
  • Dušnost a dýchací obtíže
  • Neustálá únava a celková slabost

Léčba

Závažný problém představuje akutní bronchitida především dětí a starších lidí. Poblém může nastat také u lidí, kteří trpí srdeční chorobou, onemocněním plic či astmatem. Chronická bronchitida se častěji vyskytuje u kuřáků a lidí, kteří se pohybují v zakouřeném či prašném prostředí.

Akutní bronchitida

Při léčbě akutní bronchitidy by měli pacienti především dbát na dodržování klidu na lůžku, i když je zánět průdušek bez teplot. Na suchý a dráždivý kašel pomáhají antitusika, pacientům se také podávají léky na potlačení horečky a podporu vykašlávání (expektorancia a mukolytika). Jestliže má infekce bakteriální původ, odborný lékař předepíše antibiotika.

Chronická bronchitida

U chronické bronchitidy je zásadní vyhnout se kouření, pobytu v zakouřených místnostech a obecně látkám, které mohou průdušky podráždit. Léčba chronického zánětu průdušek spočívá v podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty a usnadňují dýchání. U pacientů trpících dechovou nedostatečností se podává také navíc kyslík.

Pacienti by měli obecně dbát hlavně na dodržování pravidelného pitného režimu. Z jídelníčku je dobré vyřadit:

Pacienti by se také měli vyhnout používání dráždivých sprejů a deodorantů.

Domácí léčba a babské rady

Doma si můžete pomoci například inhalací výluhu z heřmánku a popíjením bylinkových čajů. Na vlhký kašel vyzrajete pomocí vymačkané cibulové šťávy spolu se lžičkou medu. Obecně se také doporučuje pití Vincentky.

Výborný je také domácí sirup proti kašli vyrobený z medu a jablečného octa, smíchaný s drceným pepřem a zázvorem. Malým dětem se doporučuje podávat čerstvě vymačkaná ananasová šťáva.

Bronchitida v těhotenství

Jestliže se jedná o běžný zánět průdušek s mírným průběhem, nastávající maminky se určitě nemusí ničeho obávat, jelikož onemocnění není pro plod nebezpečné. Těhotné ženy by se však o vhodné léčbě měly poradit se svým praktickým lékařem, jelikož ne všechny předepisované léky jsou pro těhotné ženy vhodné.

Nicméně opakované a silné záchvaty dráždivého kašle mohou ve vyšších stádiích těhotenství způsobit ženám i plodu již závažné problémy, v těžkých případech mohou tyto komplikace dokonce vyvolat předčasný porod.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře navštivte vždy při déletrvajícím kašli. 

Ošetřující lékař si nemocného poslechne stetoskopem a určí míru onemocnění. Dále se míra onemocnění rozpozná díky odběrům krve.

Prevence

Obecně se doporučuje omezení kouřením a vyvarování se dalším faktorům, které dráždí plíce a obecně svou životosprávu řídit podle zásad zdravého životního stylu.

​Hledáte jiné nemoci?

Pátá nemoc

Pátá nemoc je vysoce nakažlivá a postihuje hlavně děti předškolního a mladšího školního věku.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.