Zápal plic – poznejte příznaky, léčbu i prevenci

Zápal plic se často vyskytuje jako komplikace v období chřipkových epidemií. Zápal plic bývá ve většině případů bakteriálního původu, méně často pak původu virového. Vzácně mohou být příčinami zápalů plic mykózy (kvasinky a plísně), tuberkulóza, prvoci a jiní parazité. Také inhalace chemických látek, vdechnutí cizího tělesa, nebo ozařování může vést k zápalu plic.

Zápal plic příznaky

Projevy zápalu plic se obvykle liší v závislosti na původci onemocnění – bakterie vs. viry. Společnými projevy pro oba původce je kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý až dráždivý, naopak při bakteriální infekci se kašel mění na produktivní s hleny.

Zvýšená teplota je charakteristická při virovém onemocnění, horečka při bakteriální. U virové infekce se dále mohou projevovat příznaky, které připomínají chřipku – bolesti kloubů a svalů, schvácenost, nevolnost až zvracení.

Časté příznaky:

  • třes, zimnice a horečka až 41 °C
  • bolest na prsou
  • zelenavý hlen
  • dušnost

Méně časté příznaky

  • pocení, zrychlený tep a dech
  • namodralé rty a nehty
  • blouznění
  • průjem
  • bolesti hlavy a svalů
  • nechutenství, zvracení nebo bolest břicha

Léčba

Při léčbě zápalu plic je zásadní klid na lůžku, kdy se pacientům doporučuje ležet s lehce vyvýšenou hlavou a trupem, to usnadní dýchání a odkašlávání. Dále je samozřejmý dostatečný pitný režim, který posílí obranyschopnost a usnadní odkašlávání. Při léčbě se aplikují se antibiotika.

Při těžkém průběhu je nutná léčba pacienta v nemocnici.

A jak se chovat po zápalu plic?

Po prodělání onemocnění je nutné dodržovat jak fyzický, tak psychický klid s dostatkem spánku a kvalitním stravováním. Takovýto režim by měl pacient dodržovat zhruba měsíc, pak je možné opatrné navyšování zátěže.

Zápal plic u dětí

U dětí je průběh nemoci obdobný jako u dospělých. Objeví se dechové obtíže, zvýšená teplota a horečka. Bakteriální zápal plic se u kojenců ve srovnání s virovým zápalem plic vyskytuje méně často, mívá ale těžší průběh. Děti školního věku postihuje zápal plic často v podzimních měsících. Ze začátku může připomínat akutní virové onemocnění – horečka, bolest hlavy, svalů a krku, později ale dochází k prohlubování kašle.

Kdy navštívit lékaře?

I když spousta pacientů zapal plic nepovažuje za až tak nebezpečné onemocnění, pro starší lidi a pacienty s oslabenou imunitou může mít opravdu fatální následky.

Pacienta k lékaři přivede většinou prudké zhoršení stavu, zchvácenost, zvýšená dušnost, horečky přes 39 stupňů a kašel. Časté je také vykašlávání hnisavého až narezlého hlenu ve kterém se může objevit i krev. Zápal plic vyžaduje konzultaci s odborným lékařem.

Prevence

Existuje několik preventivních opatření:

  • Očkování – vakcíny jsou jedním z nejspolehlivějších možností, jak omezit výskyt a závažnost zápalu plic. Mimo základního očkování proti pneumokokům, se  doporučuje také každoroční očkování proti chřipce.
  • Chraňte sebe a své děti před pasivním kouřením. Je dokázáno, že u dětí, jejichž rodiče kouří, je vyšší riziko výskytu onemocnění spojených s dýchacím ústrojím.
  • Nezapomínejte na osobní hygienu, zabráníte tak přenosu onemocnění.

​Hledáte jiné nemoci?

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.