Zázračné účinky yerba maté na náš organismus

Označení yerba maté se vztahuje k lístkům cesmíny paraguayské, které se pijí, protože mají pozitivní účinek na lidský organismus. Nejrozšířenější je yerba v Jižní Americe, přičemž v Argentině se dokonce jedná o národní nápoj. Jaké jsou důvody, proč byste i vy měli zvážit pravidelné popíjení yerba maté a jak si tento nápoj připravit z pohodlí domova?

Co je to yerba maté?

Ačkoliv se spousta lidí domnívá, že je yerba maté čaj, opak je pravdou. Lístky totiž nepochází z čajovníku, nýbrž ze stromu. Rozšířený je strom v Jižní Americe, kde se lístky natrhají, usuší a následně se již může připravit nápoj. Konzumace maté je rozšířená proto, že má pozitivní účinky na lidské zdraví. Podílí se na tom složení, v němž nechybí stimulanty jako kofein, antioxidanty a spousta vitaminů či minerálních látek. Zatímco v Jižní Americe je populární „mate čaj“, v Africe je to pak pro změnu kolovník lesklý s podobnými účinky na lidský organismus. Stejně jako je mylně považované za čaj mate, je tomu tak u zmíněného kolovníku lesklého, který opět pochází ze stromu.

Pozitivní účinky yerba maté

Mezi hlavní pozitivní účinky yerba maté patří povzbuzení organismu, a to o něco zdravější formou, než jak je tomu u kávy. Pochlubit se může mate podobnými účinky jako zelený čaj, oba navíc obsahují kofein. Dalším bodem, v němž se shoduje mate se zeleným čajem, je zlepšení koncentrace. Jaké jsou další pozitivní účinky maté?

  • snižování únavy,
  • zlepšení paměti,
  • přispění k hubnutí,
  • ochrana buněk před volnými radikály,
  • zpomalení stárnutí,
  • posílení imunitního systému,
  • ochrana srdce,
  • zlepšení trávení.

Jakmile se navíc konzumace maté zkombinuje s dalšími zdraví prospěšnými úkony, první výsledky se dostaví již v rámci jednoho měsíce. Pokud tak například chcete posílit imunitu, přidejte na svůj jídelníček kromě maté také sušené brusinky. Sušené brusinky navíc posilují nejen imunitu, ale taktéž zpomalují stárnutí.

Tip! Maté se dá zakoupit na e-shopu Grizly.

Negativní účinky yerba maté

Otázkou spojenou s konzumací jsou pak i negativní účinky yerba maté, mezi které se řadí především nespavost či nervozita způsobené vysokým příjmem kofeinu. Další negativní účinky yerba maté zahrnují:

  • zhoršení kvality spánku,
  • negativní vliv na léky,
  • podráždění žaludku,
  • neklid.

Pokud se však „čaj maté“ bude konzumovat v přijatelném měřítku, žádné negativní vlivy na lidské zdraví nehrozí. Jestliže na základě zvýšeného příjmu kofeinu nastanou problémy se spánkem, zkuste yerbu nahradit meduňkovým čajem. Ten tělo zklidní a pomůže k rychlejšímu usnutí. Navíc meduňkový čaj snižuje nervozitu a zlepšuje celkovou kvalitu spánku.

Zhubněte bez námahy a stresu s KetoFit

Jak si připravit yerbu?

K tomu, abychom si doma připravili plnohodnotný „čaj yerba maté“, je zapotřebí bombilla s kalabasou. Označení bombilla se vztahuje ke kovovému brčku zakončenému sítkem, které tak zabrání proniknutí nadrcených lístků do úst. Kalabasa je pak název nádoby, do níž se nápoj připravuje. Připravit si pak maté, které mimo jiné slouží ke zpomalení stárnutí, není nikterak složité.

Potřebné ingredience:

  • maté
  • voda

Postup:

Do prázdné kalabasy vložte zhruba 2 lžíce maté, kalabasu nakloňte na stranu, něčím ji zabezpečte po celou dobu louhování, a sušené lístky zhruba do 1/3 kalabasy zalijte studenou vodou. Vložte bombillu a vyčkejte přibližně 5 minut.

Po uplynutí 5 minut směs zalijte horkou vodou o teplotě zhruba 70-80 °C a opět nechejte zhruba 5 minut louhovat. Následně si užijte nahořklou chuť yerby, na zdraví!

Stejně, jako existuje několik možností přípravy maté, je tomu tak u matchy, japonské odrůdy zeleného čaje. Její příprava je také velmi specifická a liší se konzument od konzumenta. I matcha má na lidské tělo spoustu pozitivních účinků.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.