Zdravé mouky: Co to znamená a jak se v nich vyznat
Pravděpodobně už jste někdy slyšeli o tom, že přemíra klasické „bílé“ mouky v našem jídelníčku není pro náš organismus úplně přirozená. Do jídelníčku bychom proto měli zařadit některé alternativy. Které to jsou?
Problémy s bílou moukou. A co to vlastně znamená „zdravá mouka“?
Jako zdravé mouky se v širším slova smyslu označují všechny jiné druhy než klasická pšeničná mouka. Ta totiž zejména v moderní civilizaci v jídelníčku jasně převládá. Nejen díky lepku má totiž mnoho pozitivních vlastností z hlediska přípravy pokrmů: Pečivo je kypré, těsto dobře drží při sobě, mouka se dobře skladuje a příznivá je i cena suroviny. Bílá mouka zkrátka „funguje“. Proto je dnes těžké najít pokrm, kde by bílá pšeničná mouka nebyla – je nedílnou součástí většiny druhů pečiva, těstovin, omáček, trojobalů a mnohých dalších potravin.
Jenže bílá pšeničná mouka je zbavena prakticky všech zdraví prospěšných vitaminů, minerálů a vlákniny – chybí obal zrna, klíček i otruby a rozemlet je pouze tzv. endosperm. Z hlediska živin tak pro naše zdraví nemá bílá mouka prakticky žádný přínos, je „pouze“ zdrojem energie skrz sacharidy. Lepek, který bílá mouka obsahuje, je naopak pro naše tělo zátěží. Jistě jste zaznamenali, že nesnášenlivost lepku, tzv. celiakie, je onemocněním, kterému je v posledních letech věnována značná pozornost.
Tzv. zdravé mouky jako je například mandlová mouka, jsou odpovědí na zmíněné problémy. Obsahují více zdraví prospěšných živin – vitamíny, minerály, vlákninu – a mnohé jsou zcela bezlepkové.
Zorientujte se ve zdravých moukách
Už jsme naznačili, že za zdravou mouku lze v širším pojetí označit nejrůznější mouky – téměř by se dalo říct, že všechny, které jsou jiné než pšeničná bílá. Je tomu tak především proto, že bílá mouka v našem jídelníčku natolik převažuje, že jakákoliv alternativa vede k vyváženější, a tudíž zdravější stravě. Podrobnějším zkoumáním zjistíte, že zdravé mouky a jejich druhy počítáme na desítky.
Zdravé obilné mouky
Pokud se zaměříme na negativa bílé mouky, dostaneme konkrétnější pohled na celou problematiku. V první řadě bychom se měli snažit konzumovat alternativní obilné mouky – žitnou, špaldovou, ovesnou, ječnou či pšeničnou celozrnnou. Vždy platí, že mouka semletá z celého zrna je tou lepší volbou.
Kdo má ale problém s lepkem nebo se chce zaměřit na výživově mnohem zajímavější mouky, ten sáhne po zcela jiných alternativách.
Zdravé mouky z mletých oříšků
Za velice zdravé mouky jsou považovány ty z mletých ořechů. Typickým zástupcem je mandlová mouka, na trhu ale naleznete i mouku z vlašských ořechů, lískooříškovou mouku nebo třeba mouku z kokosu či pistácií. Mouky z ořechů mají trochu jiné vlastnosti, s těmi je proto nutné počítat. Skvěle se mohou hodit do sladké kuchyně, ale s trochou zkušeností i do slaného pečení.
Jaké jsou další alternativy?
Kdo chce mouku vlastnostmi podobnější té pšeničné, nebo má např. alergii na ořechy, stále má z čeho vybírat. Ve velké části světa je zcela nejpopulárnější moukou kukuřičná, zkusit můžete i rýžovou. Obě jsou zcela bezlepkové. Pokrmy s rýžovou moukou můžete často ochutnat například ve vietnamské nebo čínské restauraci, ale to neznamená, že tato alternativa patří jen do asijské kuchyně. Mouky se vyrábí i z luštěnin. Sáhnout můžete například po mouce čočkové či cizrnové.